Qeveria të negociojë me BE’në për mbrojtjen e të akuzuarve

Autori:Avdyl Pajaziti

Procedimi i Projektligjit që do t’iu sigurojë mbrojtje financiare të akuzuarve potencialë të Gjykatës Speciale vazhdon të kundërshtohet nga përfaqësues të shoqërisë civile, shkruan sot Koha Ditore.

Kjo është hera e parë që Qeveria vendos të krijojë një fond me para të buxhetit për mbrojtjen e të akuzuarve që pritet të gjykohen. Por nuk është treguar as kostoja financiare e këtij ligji. Fond nga buxheti i Kosovës nuk ka pasur më herët për të akuzuarit e disa prej krerëve të UÇK-së në Tribunalin e Hagës për krime lufte.

Mbështetje institucionet nuk kanë ofruar as për familjarët, të cilët është dashur t’i vizitonin të afërmit e tyre në Hagë. As Qeveria e as sponsorizuesi i këtij ligji në mandatin e kaluar, Arsim Bajrami, nuk kanë dhënë sqarime se pse po bëhet ky ligj për Gjykatën Speciale.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-te-negocioje-me-bene-per-mbrojtjen-e-te-akuzuarve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala