Qeveria shqiptare tërheq projektligjin për shpifjen

Autori:Gazeta Fjala

Qeveria e Shqipërisë e ka tërhequr projektligjin për kriminalizimin e shpifjes që mund të çonte deri në tre vite burg. Me anë të një reagimi, qeveria thekson se projektligji është tërhequr.

“Duke qenë se formulimi i projektligjit linte mesa duket hapësirë për të keqinterpretuar dhe përfshirë edhe median në objektin e vet, projektligji është tërhequr për t’u riformuluar në mënyrë që të mos krijohet asnjë lloj paqartësie”, thuhet në njoftim, transmeton Gazeta Fjala.

U bë zhurmë e madhe nga mediat në Shqipëri pas inicimit të këtij projektligji, të cilat raportuan se në një shtesë në kodin penal, miratuar fshehtazi në qeveri dhe që diskutohej në kuvend, synon të klasifikojë si “krim kundër shtetit” shpifjen ndaj një zyrtari publik dhe ta dënojë këtë veprim me deri tre vjet burg. / Gazeta Fjala/

 

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-shqiptare-terheq-projektligjin-per-shpifjen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala