Qeveria nuk i din prioritetet e veta

Autori:Zekirja Shabani

Qeveria e Kosovës nuk po e din se cilin e ka prioritetin më të madh dhe po i mungojnë strategjitë afatgjate për energjetikën.

Kështu ka thënë kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, në një konferencë për medie të hënën.

Sipas tij, energjetika e Kosovës e udhëhequr nga qeveria e tanishme po përballet me telashe të mëdha dhe mungëesë të qartë të planit për zhvillim.

“Problemi kryesor i energjetikës vie nga dy çështje, numrat e mëdhenj që përmenden nga krerët e përcjellur nga afatet e vogla kohore, dhe roli më aktiv i shtetit. Nga qeveria në qeveri thuajse asgjë nuk po ndryshon nga plani strategjik, ata në këtë mënyrë vetëmse po i blenë kohë vetvetes për të arritur interesat e tyre personale”, tha Ymeraj.

Ndër të tjera në konferencë u tha se Kosova po i trajton të gjitha çështjet e saj si çështjet kryesore dhe primare.

“Duhet që shteti të filloj të marrë masa rreth përmirësimit të problemeve më primare dhe pastaj të vazhdoj në problemet tjera”.

Zyrtarët e Vetëvendosjes kanë kritikuar Qeverinë, e cila sipas tyre pretendon që Kosova ka treg të lirë, “ndërsa i gjithë tregu menagjohet nga interesat politike, apo nga grupet biznesore me prapavi politike”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-nuk-i-din-prioritetet-e-veta/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala