Qeveria ia prezanton BE-së raportin e dialogut me Serbinë

Autori:Gazeta Fjala

Qeveria e Kosovës ka paraqitur sot pranë Bashkimit Evropian Raportin mbi rrjedhat e dialogut të Brukselit dhe procesin e zbatimit të marrëveshjeve për periudhën mars 2015 – shtator 2015.

Në këtë raport, të nënshkruar nga ministrja, Edita Tahiri, njëherësh kryenegociatore në dialogun teknik të Brukselit, paraqitet vlerësimi i ekzekutivit kosovar  për progresin dhe sfidat e procesit të Dialogut të Brukselit dhe zbatimit të marrëveshjeve për normalizimin e marrëdhënieve ndërshtetërore mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas një njoftimi të Qeverisë, nNë ketë raport periodik paraqitet gjendja në të gjitha marrëveshjet e arritura deri tash në Bruksel, ku veçohen përparimet, ngecjet dhe sfidat për tejkalimin e tyre.

“Raporti analizon faktorët që kanë ndikuar në rezultatet, ku në mënyrë të veçantë potencohen shkeljet dhe vonesat që i ka bërë Serbia në këtë proces”.
“Marrëveshjet e arritura përfshijnë tema të tilla si: drejtësia, shpërbërja e mbrojtjes civile, asociacioni, heqja e barrikadës nga ura mbi lumin Ibër në Mitrovicë dhe policat e sigurimit të automjeteve”

“Të gjeturat e këtij raporti tregojnë për një progres të mirë në fusha të ndryshme të tilla si: drejtësia, shpërbërja e ‘mbrojtjes civile’, policat e sigurimit të automjeteve, ndërsa, në fushat e tjera duket se progresi është i kufizuar. Marrëveshjet e arritura më 25 gusht 2015 për energjinë, kodin telefonik për Kosovën, asociacionin dhe heqjen e barrikadës, janë në fazën fillestare të zbatimit”

“Qeveria e Kosovës ka qartësuar se krijimi i asociacionit nuk mund të ndodh para se Serbia të largojë plotësisht strukturat e saj ilegale në Kosovë. BE-ja i është përgjigjur pozitivisht kësaj kërkese, prandaj Grupi Punues trepalësh do të mblidhet në Bruksel për të zgjidhur këtë çështje. Puna rreth hartimit të statutit të asociacionit dhe asaj për largimin e strukturave paralele do të zhvillohet paralelish” thuhet në kumtesën për media të ekzekutivit, transmeton Klan Kosova.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-ia-prezanton-be-se-raportin-e-dialogut-me-serbine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala