Qeveria hyn borxh 37 milionë euro për dy projektligje

Autori:Zekirja Shabani

Qeveria e Kosovës ka miratuar të mërkurën dy projektligje që kanë të bëjnë me ratifikimin e marrëveshjeve me Asociacionin Ndërkombëtar për Zhvillim, njëri për financimin e reformës shëndetësore dhe tjetri për efiçiencën e energjisë dhe energjinë e ripërtërishme.

Ndërsa për reformën shëndetësore marrëveshja parasheh një kredi 16,5 milionë eurosh, për projektin e efiçencës në energji kredia kap 20,1 milionë euro. Që të dyja kanë afatin e kthimit për 25 vjet dhe 5 vite greis periodë.

Në mbledhjen e së mërkurës Qeveria ka miratuar edhe Rregulloren për procesin e përkthimit të legjislacionit të Bashkimit Evropian në gjuhët zyrtare të Republikës së Kosovës. Rregullorja përcakton procedurat e përkthimit, koordinimit të procesit të përkthimit, si dhe të unifikimit të terminologjisë të acquis të BE-së në gjuhët zyrtare të Republikës së Kosovës.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-hyn-borxh-37-milione-euro-per-dy-projektligje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala