Qeveria heq tatimet e doganat për diasporën

Autori:Avdyl Pajaziti

Qeveria e Kosovës do të ndërmerr masa specifike legjislative për lehtësimin e investimeve nga diaspora. Këto masa përfshijnë lirimi nga taksa në korporatë, lirimin nga detyrimet e importit, pajisjeve dhe lëndën e parë të nevojitur për investime, zvogëlimin e numrit të procedurave për marrjen e lejes së ndërtimit, lehtësimin e procedurave dhe uljen e kostos për përfshirje në energji elektrike, lehtësimin e procedurave për marrjen e tokës publike në shfrytëzim e një varg masash tjera.

Në këtë drejtim, Qeveria do të vazhdojë të promovojë lehtësira për Diasporën për hapjen dhe fillimin e bizneseve në Kosovë, duke siguruar mbrojtjen e investimeve të tyre nëpërmjet aplikimit të fondeve përkatëse për mbështetjen e bizneseve (Fondi për Garantimin e Kredive). Paralelisht më ketë, qeveria sheh të nevojshme edhe identifikimin e investitorëve nga Diaspora, meqë ata ende figurojnë në listën e përbashkët të investimeve të huaja në Kosovë dhe nuk dihet numri i saktë i tyre.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/qeveria-heq-tatimet-e-doganat-per-diasporen/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala