Putin: SHBA po bën lojë të dyfishtë, mbështet dhe lufton terrorizmin

Autori:Gazeta Fjala

Presidenti rus, Vladimir Putin sulmon Shtetet e Bashkuara për politikën e ndjekur në Lindjen e Mesme, duke akuzuar Uashingtonin për mbështetje të terrorizmit dhe për lojë të dyfishtë

Duke folur në forumin vjetor të Valdait në Sochi, ku marrin pjesë analistë e politikanë rusë dhe ndërkombëtare, shefi i Kremlinit tha se Amerika ishte përpjekur t’i përdorte grupet terroriste si vegël për rrëzimin e regjimeve që nuk pëlqente.

“Është gjithmonë e vështirë të bësh lojë të dyfishtë; t’u shpallësh luftë terroristëve dhe në të njëjtën kohë të përdorësh disa prej grupeve si gurë shahu në favorin tend. Nuk është e nevojshme të luash me fjalë dhe të ndash terroristët në të moderuar dhe jo të moderuar. Dua të di se cili është ndryshimi mes tyre?”, tha Putin.

Perëndimi akuzon Moskën se po sulmon grupet e moderuara rebele gjatë fushatës bombarduese në Siri, që sipas Rusisë është kryesisht e fokusuar kundër militantëve të Shtetit Islamik. Por, deklaratat e tij apo të zyrtarëve të tjerë rusë,  sugjerojnë se Moska i konsideron si një shënjestër të paligjshme të gjitha grupet e armatosura kundër Bashar al Asadit.

Presidentit sirian iu rezervua një pritje miqësore të martën në Rusi, ndërsa të enjten Putin ritheksoi se e konsideronte presidentin dhe qeverinë siriane si plotësisht të ligjshme. Sipas tij, Perëndimi po tregohej mendjengushtë duke u fokusuar në figurën e Asadit e duke shpërfillur një kërcënim shumë më të madh, siç është ISIS.

“I ashtuquajturi Shteti Islamik ka marrë në kontroll një pjesë të madhe territori. Si është e mundur kjo? Mendojni pak. Nëse Damasku ose Bagdadi do të pushtohen nga grupet terroriste ato do të bëhen autoritetet zyrtare dhe do të kenë një pikë nisjeje për zgjerimin global. A e mendon dikush këtë apo jo?”, shtoi Putin.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/putin-shba-po-ben-loje-te-dyfishte-mbeshtet-dhe-lufton-terrorizmin/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala