Pushteti mafioz mban larg investitorët

Autori:Avdyl Pajaziti

Prej vitit 2008 e deri më sot, në Kosovë investimet e huaja direkte kanë shënuar rënie të vazhdueshme.

Investimet e huaja në Kosovë kishin shënuar rritje graduale nga viti në vit prej vitit 1999 deri në vitin 2007, kur ato kishin arritur nivelin më të lartë.

Atë vit në Kosovë kishin hyrë 423 milionë euro investime të huaja. Por, prej atij viti e deri më sot investimet e huaja kanë shënuar rënie të vazhdueshme.

Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), investimet e huaja në vitin 2014 kanë arritur shumën prej 232 milionë eurosh.

Por, nëse kësaj shume i zbriten pagesat që i janë bërë kompanisë ‘Bechtel-Enka’ për ndërtimin e Rrugës e Kombit, të cilat BQK-ja i ka futur në kategorinë e investimeve të huaja, në kundërshtim me ligjin, atëherë del se investimet e huaja në vitin 2014 de-fakto janë nën 100 milionë euro.

Ndonëse deri më tash nuk ka ndonjë analizë të saktë dhe të qartë se përse investitorët e huaj nuk po joshen që të investojnë në Kosovë, deputetët e opozitës thonë se krimi i organizuar, korrupsioni, zhvatja dhe mosefikasiteti i gjyqësorit, janë disa nga arsyet se përse në Kosovë viteve të fundit kemi pasur një rënie drastike të investimeve të huaja. /Kosova Sot/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pushteti-mafioz-mban-larg-investitoret/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala