Puna s’duhet të nisë para orës 10, është torturë!

Autori:Zekirja Shabani

E kanë quajtur torturë nisjen e punës para orës 10 të mëngjesit ekspertët që merren me ‘orën e trupit”.

Dr Paul Kelley, akademik në Universitetin e Oksfordit ka bërë thirrje për ndryshime dramatike në orarin e punës, për të ndaluar fëmijët dhe të rriturit nga të qenit të detyruar të funksionojnë në një “shoqëri të privuar nga gjumi”, e cila është e barasvlershme me torturën sipas tij.

“Privimi i gjumit është torturë. Po të qëndroni tridhjetë ditë pa gjumë do të vdisni. Ajo ka të njëjtin efekt me të pangrënët” ,­ tha ai.

“Stafi duhet të fillojë punë në orën 10. Ne kemi një shoqëri që nuk fle”, – nënvizoi specialisti, raporton media britanike “The Indipendent”.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/puna-sduhet-te-nise-para-ores-10-eshte-torture/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala