Pse u ndërtua kulla e Ajfellit ?

Autori:Zekirja Shabani

Kulla e Ajfellit u ndërtua për ekspozitën internacionale të Parisit në 1889, si shenjë përkujtimi i 100 vjetorit të revolucionit francez. Princi i Uellsit, King Edward VII i Anglisë, kishte dhënë idenë. Nga 700 propozimet të paraqitura në konkursin e projektimit, Gustave Eiffel, me unanimitet u zgjodh.

Me 300 metra, duke përfshirë antenën, dhe me peshë 7000 ton, ishte ndërtesa më e lartë deri në vitin 1930.

Në të u përdorën:

  1. 5 milion gozhda
  2. 300 punëtorë të çelikut, dhe dy vite për konstruktim.
  3. Lartësia i zgjatet varësisht nga temperatura.
  4. 15,000 copëza hekuri janë përdorur.
  5. 40 ton ngjyrë.
  6. Dhe janë 1652 hapa deri në maje.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pse-u-ndertua-kulla-e-ajfellit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala