Pse nuk jeni i gatshëm ti braktisni shprehitë e këqija ?

Autori:Avdyl Pajaziti

Nëse ju jeni duke luftuar që të ndryshoni zakonin, këtu janë disa nga gabimet që me shpresë do t’ju ndihmojnë.

– Duke mos ndryshuar mjedisin tuaj të zakonshëm.

Ne shpesh plotësisht mbështetemi në vullnetin për të ndryshuar zakonin, por në praktikë kjo rrallë punon. Shumë më mirë është të ndryshoni mjedisin rreth jush.
Bëhu i zgjuar dhe kuptoni se si të ndryshoni mjedisin tuaj, dhe nëse ajo dështon, ndryshoni mjedisin tuaj akoma më shumë.

– Ju prisni rehati.

Ndryshimi i zakoneve është nga natyra e saj është e pakëndshme, por shumica prej nesh duan të bëjnë të njëjtat gjëra që kemi bërë gjithmonë dhe kurrë të mos jemi të pa rehatshëm. Kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve nuk ushtrojnë, sepse ata nuk e pëlqejnë parehatinë.
S’më pëlqen vrapi? Vraponi vetëm pak, dhe të jeni të gatshëm për të çuar përpara një siklet të vogël. Çfarë keni mësuar është se nuk ka asgjë të keqe me të mos qenit i rehatshëm, dhe kjo bëhet një superfuqi për ndryshimin e =do zakoni.

– Ju mos filloni pak

Shumica e njerëzve janë optimistë dhe të përpiqen të bëjë një ndryshim shumë të madh. Ka shumë arsye për të filluar me një ndryshim zakoni të vogël .
Nëse ju filloni të vogla, parehatia e ndryshimit nuk është e madhe.
Ju bëni të pamundurën për të thënë jo, e pamundur të dështojë, nëse ju filloni nga e vogla. Disa shembuj: meditoni për 2 minuta, vetëm të dalësh nga dera dhe të vraposh për një minutë, hani 1 perim në ditë, pi duhan 1 herë më pak në ditë.

– Ju keni fantazi jorealiste në lidhje me zakonin.

Kur ne fillojmë të ndryshojmë një zakon, kjo është zakonisht për shkak se ne kemi disa lloj foto në kokat tona në lidhje me sa e mirë jeta jonë do të jetë nëse e bëjmë këtë ndryshim: ne do të jemi të shëndetshëm dhe i gatshëm dhe sexy, kurse ne do të jemi të lumtur.
Për fat të keq, ndryshimet në realitet nuk janë se si i imagjinojmë, dhe kështu ne zhgënjehemi dhe
dekurajohemi. Një qasje më e mirë është që të kuptojmë se këto fantazi apo ideale nuk janë të vërteta.

– Filloni menjëherë.

Hidhni larg cigaret, duke vendosur atë moment për të lënë duhanin. Duke filluar menjëherë është një ide e keqe, sepse kjo do të thotë se po merri një ndryshim shumë të lehtë.
Leni datë në të ardhmen. Së paku disa ditë, ndoshta edhe një javë apo dy javë. Shënoni atë në kalendarin tuaj.

– Ju nuk keni llogaridhënie.

Një nga mënyrat më të mira për të ndryshuar zakonet e mjedisit tuaj është për të ngritur llogaridhënien. Krijo një sfidë dhe tregoni njerëzve në lidhje me të. Vendosni një pasojë për dështimin – Kam kërkuar një mik për të hedhur një byrek në fytyrën time, nëse unë nuk rri në një ndryshim, për shembull. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pse-nuk-jeni-i-gatshem-ti-braktisni-shprehite-e-keqija/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala