Pse nuk duhet të flini me TV apo kompjuter ndezur

Autori:Avdyl Pajaziti

Kur errësira bie, truri merr sinjal se është koha për të fjetur dhe hormoni shkakton gjumin. Në qoftë se në atë moment ju jeni të ekspozuar ndaj burimit të fortë të drites do të keni një gjumë të shqetësuar.

Kjo është për shkak se drita ndikon dukshëm në funksionet trupore dhe ritmin e gjumit. Ëndërrat jo të rrehatshme të cilat vijnë nga gjumi nën një dritë mund të sjellin pagjumësinë, humor të ulët dhe vështirësi për t’u zgjuar.

Studimet neurologjike kanë treguar se gjumi me kompjuter ndezur, TV apo drita të lehta shkakton humorin e keq. Kjo është arsyeja pse ju duhet të hiqni qafe këtë zakon.

Nëse ju ende nuk mund të flini pa një TV, atëher vendosni se ajo duhet të shuhet me kalimin e kohës për të reduktuar pasojat e gjumit të dobët.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pse-nuk-duhet-te-flini-me-tv-apo-kompjuter-ndezur/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala