Pse duhet të mësohet ndërmarrësia në shkollë?

Autori:Zekirja Shabani

Përderisa sistemi përparon, sistemet tona mësimorë qëndrojnë të stagnuara. Si rezultat, nuk po i nxjerrin bërësit, krijuesit, dhe mendimtarët që bota ka nevojë. Sigurisht, disa prej shkollave private dhe publike janë duke u modernizuar, por shumica prej institucioneve nuk i mësojnë nxënësit mësimet bashkëkohore: ndërmarrësinë, jo vetëm për të filluar me biznes, por gjithashtu edhe të mendojnë me ambicie.

Autori Thomas Friedman, fitues i çmimit Pulitzer, ndër të tjera adovokon për inspirimin e të rinjve për krijimin e bizneseve të cilat do të siguronin punësim afatgjatë për qytetarët e vendit të tij. Sepse punët në të cilën gjenerata e 61 vjeçarit Friedman kanë punuar, nuk janë më në dispozicion, ai advokon që nxënësit që përfundojnë shkollën e mesme të jenë të gatshëm të bëjnë inovacion – të zhvillojnë mendim kritik, aftësi komunikimi dhe bashkëpunimi, të cilat do tu ndihmojnë atyre për ta zbuluar karrierën e tyre.

Edukimi ndërmarrës i ndihmon nxënësit në të gjitha aspektet socio-ekonomike sepse i mëson nxënësit të mendojnë jashtë ‘kutisë’ si dhe zbulon talente dhe i aftëson ata. Më tepër, krijon shanse, siguron drejtësinë sociale, shton sigurinë dhe stimulon ekonominë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pse-duhet-te-mesohet-ndermarresia-ne-shkolle/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala