Prokurorët dhe gjykatësit serb heqin dorë nga pagat e Serbisë (Dokument)

Autori:Zekirja Shabani

Gjykatësit dhe prokurorët e komunitetit serb do të heqin dorë nga pagat që marrin prej Serbisë dhe do të pranojnë ligjet e Kosovës sapo të fillojnë detyrën e re me ligjet e Republikës së Kosovës.

Gazeta Fjala ka siguruar teksti n e plotë të deklaratës së Këshillit Prokurorial të cilin secili gjykatës dhe prokurorë është i detyruar ta nënshkruaj para se të filloj punën.

Konkursi për këto pozita ka qenë i hapur deri të hënën më 25 maj, pasi Këshilli Prokurorial i Kosovës më 25 mars 2015 kishte shpallur konkurs publik për 15 pozita të lira për prokurorë.

Serbët kanë pritur ditën e fundit për të aplikuar në konkursin e shpallur nga institucionet e Kosovës për gjykatës dhe prokurorë në veri të vendit.

prokuroret copy

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/prokuroret-dhe-gjykatesit-serb-heqin-dore-nga-pagat-e-serbise-dokument/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala