Profesorët, ose në UP ose në privat

Autori:Zekirja Shabani

Rektori i UP’së, Ramadan Zejnullahu, ka thënë se nuk do t’i japë leje askujt për të ligjëruar në ndonjë universitet tjetër nëse në UP ka normë të plotë. Ky vendim, sipas Zejnullahu, hyn në fuqi prej 1 tetorit, kur edhe fillon viti i ri akademik.

Rektori i Universitetit të Prishtinës, Ramadan Zejnullahu, është zotuar se do të bëjë mbikëqyrje të rregullta për stafin akademik, duke ua kërkuar t’i dëshmojnë publikimet shkencore.

Gjatë mandatit të tij, Zejnullahu ka thënë se asnjë profesor që ka normë të plotë në Universitetin e Prishtinës nuk mund të marrë leje që të ligjërojë në kolegjet private.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/profesoret-ose-ne-up-ose-ne-privat/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala