Profesorët nga Kosova me praktika ndërkombëtare

Autori:Avdyl Pajaziti

Gjatë muajve të ardhshëm, 12 anëtarë të stafit akademik të Kolegjit Universum, do të ndjekin trajnime të avansuara në fushën e mësimdhënies për zhvillim të qëndrueshëm në 4 universitete evropiane edhe atë në Universitetin e Limerickut në Irlandë, Universitetin Leuphana në Luneburg të Gjermanisë, Universitetin e Gracit, Austri dhe Universitetin BOKU në Vienë, praktika mësimdhënie të cilat do ti bartin pastaj në punën e tyre me studentët në Universum.

 

Gjithë ky zhvillim bëhët nw kuadwr tw projektit Consus, i financuar nga një grant prej 1.1 milion euro përmes rogramit Tempus të Bashkimit Evropian, ku Universum është pjesë e konsorciumit.

 

“Projekti Consus i cili për synim ka të zhvilloj bashkëpunimin shkencë-shoqëri në inovacion të qëndrueshëm, do ti mundësoj Kolegjit Universum dhe partnerëve tjerë të zhvillojnë burime të reja mësimore te cilat ngërthejnë koncepte nga zhvillimi i qëndrueshëm dhe forcojnë bashkëpunimin me shoqërinë civile dhe komunitetin e biznesit; të trajnohen në mbi 16 metodologji të reja të mësimdhënies dhe të zbatojnë gjithë këto metoda në praktikë, në punën e tyre me studentët në Universum”.

 

Kolegji Universum është shumë aktiv në fushën e ndërkombëtarzimit dhe përveç pjesëmarrjes në projekte nga Bashkimi Evropian, ofron edhe mundësi të diplomave të dyfishta me Universitetet Middlesex dhe Grimsby në Mbretëri të Bashkuar dhe Universitetin Arel nga Stambolli i Turqisë. Së fundi, Universum ka filluar të ofroj lëndën për Konkurrueshmëri dhe Strategji Biznesi, zhvilluar dhe autorizuar nga Harvard Business School.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/profesoret-nga-kosova-me-praktika-nderkombetare/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala