Pritet ndëshkimi i atyre që dëmtuan procesin e testit të maturës

Autori:Avdyl Pajaziti

Të gjitha ata që kanë kontribuar në dëmtimin e procesit të testit të maturës shtetërore, do të ndëshkohen.

Ministria e Arsimit tanimë ka bërë identifikimin e këtyre personave, raporton KTV.

Kryetari i Komisionit Qendror Shtetëror për Maturë, Azem Guri, ka bërë të ditur se e kanë identifikuar arsimtarin në një shkollë të Klinës, i cili shihet duke ia plotësuar testin një maturanti, por ai nuk ka dhënë detaje të tjera.

E përveç këtij rasti e rasteve të tjera të tilla, edhe këtë vit në shumicën e shkollave ku janë mbajtur testet, nxënësit kanë arritur të kopjojnë dhe të bashkëpunojnë ndërmjet veti.

Madje, edhe pse u ishin marrë celularët paraprakisht, në disa raste ata kanë arritur t’i fotografojnë testet dhe t’i këmbejnë përgjigjet e sakta nëpërmjet rrjeteve sociale.

Lidhur me këtë eksperti i çështjeve të arsimit, Jusuf Thaçi, njëherësh menaxher i projektit Atomi, ka deklaruar se në përgjithësi organizimi i testit ka qenë më i mirë se vitet e kaluara.

Mirëpo, sipas tij, kopjimi dhe dekonspirimi i testeve duhet të ndalohet dhe të ndëshkohet nga ana e ministrisë, transmeton Koha.net.

Të shtunën rreth 33 mijë maturantë nga i gjithë vendi i janë nënshtruar pjesës së parë të provimit kombëtar të maturës shtetërore.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pritet-ndeshkimi-i-atyre-qe-demtuan-procesin-e-testit-te-matures/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala