Pritet arrestimi i Albulena Haxhiut

Autori:Avdyl Pajaziti

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Albulena Haxhiu mund të arrestohen në çdo moment, pasi ka refuzuar të paraqitet në polici pas incidenteve që shkaktoj javën e kaluar në Kuvendin e Kosovës.

Policia e Kosovës, ka njoftuar se i kanë dërguar thirrje për tu paraqitur në stacionin policor për të dhënë  deklaratë lidhur me ngjarjet e fundit, por ajo ka refuzuar.

Të  martën në një konferencë për medie, drejtori i përgjithshëm i Policisë së Kosovës, Shpend Maxhuni ka bërë të ditur se kishte lëshuar thirrje për deputetët e Vetëvendosje, Albulena Haxhiun dhe Albin Kurtit, por që të dy kanë refuzuar të paraqiten në polici, raporton Gazeta Fjala.

Mirëpo ky i fundit është ndalur të hënën nga Policia e Kosovës me urdhër të Prokurorisë së Shtetit.

Pas ndalimit të Kurtit është zhvilluar një protestë e dhunshme para  stacionit policor “Qendra” në Prishtinë në shenjë pakënaqësie duke hedhur gurë në drejtim të këtij stacioni.

“Veprimi i mbrëmshëm ka qenë ekstrem i dhunshëm dhe si pasojë e kësaj kemi 15 policë dhe një qytetar i lënduar”, është shprehur Maxhuni.

Për arrestimin e deputetit Albin Kurti, Besim Kelmendi, prokuror në Zyrën e Kryeprokurorit të Shtetit tha se Prokuroria është përpjekur që të përshpejtoj procedurat e intervistimit të Albin Kurtit duke i ofruar edhe avokat mirëpo ai ka refuzuar duke kërkuar që të mbrohet në heshtje./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pritet-arrestimi-i-albulena-haxhiut/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala