Prishtina, pa kushte të favorshme për të bërë biznes

Autori:Avdyl Pajaziti

Kryeqyteti kosovar nuk ka klimë të favorshme për zhvillimin e bizneseve.

Njohësit e zhvillimeve ekonomike thonë se Prishtina duhet ta shfrytëzojë koncentrimin e shumë bizneseve në këtë qytet duke përfituar nga to, nëpërmjet ofrimit të kushteve të përshtatshme për operim.

Për drejtorin e Institutit “Stras”, njëherësh ekspert në fushën e ekonomisë, Ibrahim Rexhepi, Prishtina si kryeqytet duhet ta ketë një zonë ekonomike, apo park industrial, ku bizneseve u sigurohet lokacioni, qasja më e lehtë në shërbime publike, si edhe infrastruktura rrugore e hekurudhore, shkruan Koha Ditore.

Sipas tij, me këto elemente Prishtina do të ndikonte në përmirësimin e klimës së përgjithshme për biznes. Ai ka potencuar se Komuna e Prishtinës, me potencialet dhe përgjegjësitë që i ka, duhet të jetë edhe më aktive në luftimin e informalitetit, korrupsionit dhe deformimeve të tjera, që e dëmtojnë të bërit biznes.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/prishtina-pa-kushte-te-favorshme-per-te-bere-biznes/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala