Prishtina drejt zgjedhjeve

Autori:Avdyl Pajaziti

Buxheti i Komunës së Prishtinës duket se do të ejtë shkaktar që do e dërgojë shumë shpejt kryeqytetin drejt zgjedhjeve komunale. Këte e ka paralajmëruar edhe vet kreu i komunës, Shpend AHmeti përmes një postimi në Facebook. Reagimi i plotë i Ahmetit:
Në shtator të vitit 2014 Kuvendi Komunal i Prishtinës aprovoi buxhetin e vitit 2015 prej 69 milion euro. Qeveria nuk e pranoi atë buxhet si ajo e kaluara ashtu edhe kjo e reja. Prandaj, komuna e Prishtinës sot nuk ka buxhet të aprovuar, dhe punon me buxhet të imponuar nga Ministria e Financave.
Kjo situatë mund të vazhdojë vetëm deri me 1 mars, e pastaj nuk ka më shpenzime. Me ligj Kuvendi Komunal shpallet jofunksional dhe shkon në zgjedhje.
Meqenëse ka pas kërkesa nga koalicioni LDK – PDK që po synojnë bllokimin e Prishtinës i ftoj publikisht të shkojmë në zgjedhje për Kuvend Komunal. Është vlerë demokratike që të matet legjitimeti i të gjithëve në Prishtinë. Të kuptohet se a janë Prishtinalitë për koalicionin bllokues LDK – PDK apo për vazhdimin e çlirimit nga korrupcioni. A janë për Sami Hamitët apo për largimin e tyre nga komuna.
Në të kundërtën Sami Hamitët po i mashtrojnë qytetarët me legjitimitet të rrejshëm. Ne jemi gati, po ju?

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/prishtina-drejt-zgjedhjeve/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala