Prindërit të bojkotojnë lojërat VTech

Autori:Avdyl Pajaziti

Ekspertët e sigurisë në internet thonë se prindërit duhet të bojkotojnë apo të kenë kujdes me lodrat e fundit elektronike VTech, për shkak se janë pre e sulmeve kibernetike.

Kjo këshillë vjen pas kushteve e reja të VTech ku thuhet se prindërit janë përgjegjës për shkeljet në të ardhmen.

Më shumë se 6.3 milionë llogari të fëmijëve në këto lojra janë prekur nga viruset vitin e kaluar, ku i ka dhënë dhunuesit akses në foto apo biseda.

Por VTech thotë se vazhdon t’i qëndrojë kushteve të reja.

“Që kur mësuam për sulmin e të dhënave tona, VTech ka punar fort për të rritur sigurinë në faqet dhe shërbimet e saj për të pasur sa më të sigurta të dhënat e klientit. Por asnjë kompani që punon online nuk mund ta garantojë siguri 100% se nuk do të hakerohet”, thotë një zëdhënëse. / TCh/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/prinderit-te-bojkotojne-lojerat-vtech/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala