Princi saudit: Do ta përcjelli kundërshtimin e Serbisë për pranimin e Kosovës në UNESCO

Autori:Avdyl Pajaziti

Kryetari i Këshillit të Lartë për Turizëm dhe Kulturë i Arabisë Saudite, princi Sultan bin Salman bin Abdulaziz el Saud, gjatë qëndrimin në Beograd, u ka premtuar zyrtarëve serbë se t’a përcjell te autoritetet saudite kërkesen e qeverisë serbe për ta kundërshtuar iniciativën e pranimit të Kosovës në UNESCO.

Në pyetjen e gazetarëve se pse Arabia Saudite po e mbështet iniciativën kur në Kosove po shkatërrohet trashëgimia fetare serbe, princi ka thënë se ajo është kompetencë e ministrave tjerë të Arabisë Saudite, dhe se ky vend është i dedikuar për ruajtjen e trashëgimive kulturore dhe fetare në botë.

Ai ka shtuar se për atë çështje sot ka biseduar me kryeministrin serb Aleksandar Vuçiq, dhe zëvendëskryeministrin Rasim Ljajiq, dhe se mendimin e tyre do t’ua përcjellë autoriteteve në Arabinë Saudite, raporton Beta

“Arabia Saudite është e dedikuar që të mbrojë trashëgimitë fetare dhe kulturore pavarësisht se për cilën fe apo politikë bëhet fjalë”, ka thënë El Saud. /lajmi.net

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/princi-saudit-do-ta-percjelli-kundershtimin-e-serbise-per-pranimin-e-kosoves-ne-unesco/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala