Policia e FSK-ja më të paguarit në Kosovë

Autori:Avdyl Pajaziti

Policia dhe pjesëtarët e Forcës së Sigurisë së Kosovës janë më të paguarit në Kosovë, nga buxheti i shtetit. Mesatarja e pagave të tyre është 487 euro në muaj. Kështu tregojnë të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës për vitin 2014, transmeton Gazeta Fjala.

Ndërkaq, sipas statistikave, personat të cilët merren me shërbimet e përgjithshme, janë personat e dytë më të paguar në Kosovë, me mesatare prej 481 euro.

E mjekët dhe personat të cilët punojnë në sektorin shëndetësor, paguhen mesatarisht 466 euro në muaj.

Ndërsa, punonjësit e arsimit, të cilët çdo vit ankohen dhe kërkojnë rritje page paguhen mesatarisht 413 euro në muaj.

Më pak se ta, paguhen ata që ankohen për punë të rëndë në sektorin publik, pagat e punëtorëve të këtij sektori janë mesatarisht  400 euro. /Gazeta Fjala/.

foto

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/policia-e-fsk-ja-me-te-paguarit-ne-kosove/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala