Plas sherri mes Thaçit dhe Veselit

Autori:Avdyl Pajaziti

Ideja e rokadës në Qeveri, me ç’rast kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi, do të hiqte dorë nga zgjedhja për president të vendit vitin tjetër, për ta rimarrë postin e kryeministrit, ndërsa kryeministri aktual, Isa Mustafa, ta marrë pozitën e të parit të shtetit, ka shkaktuar përplasje brenda zyrtarëve të lartë të partisë më të madhe në vend.

Sipas burimeve të gazetës “Zëri” një propozim i tillë nuk është hedhur poshtë nga Thaçi, pasi që, ky i fundit, po qe se do të zgjidhej president i vendit, do ta humbte “timonin” e partisë, të cilin do ta merrte menjëherë Kadri Veseli, aktualisht kryetar i Kuvendit.

Po ashtu Thaçi, sipas këtyre burimeve, nuk është i interesuar t’i hynte garës për presidente, derisa disa deputetë të LDK-së kanë paralajmëruar publikisht votë kundër tij në Kuvendin e Kosovës.

Në anën tjetër, zyrtarë të LDK-së nuk janë kundër idesë që Mustafa të zgjidhet president, për një mandat të ri 5-vjeçar, sidomos pas përplasjeve të fundit me opozitën në Kuvend, e cila po i kundërshton ashpër marrëveshjet me Serbinë dhe Malin e Zi.

Gazeta “Zëri” shkruan se gjatë ditës së djeshme ka tentuar të marrë përgjigje nga nënkryetari i PDK-së rreth kësaj çështjeje, mirëpo asnjëri nga ta nuk janë përgjigjur konkretisht. Ndërsa, anëtari i Kryesisë së PDK-së dhe deputeti i kësaj partie, Nait Hasani, ka thënë se kjo çështje nuk është trajtuar në forumet e partisë. Madje, ai ka paralajëruar se para zgjedhjes së presidentit të Kosovës, mund të ketë zhvillime tjera, të cilat do të mund t’i ndryshojnë këto plane.

“Kjo asnjëherë nuk është diskutuar në forumet e partisë. Mund të jetë hipotetike, ndoshta edhe mund të ndodhë, megjithatë mendoj që do të ketë ngjarje të reja që do t’u paraprijnë të gjitha këtyre proceseve”, ka thënë Hasani. /Zëri

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/plas-sherri-mes-thacit-dhe-veselit/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala