Pini ujë me stomakun bosh, ja çfarë përfitimesh shëndetësore do të keni

Autori:Avdyl Pajaziti

Nuk ka rëndësi nëse jeni shumë i uritur, uji në stomakun bosh sjell gjithmonë përfitime. Më poshtë do të lexoni disa të tilla:

Pastron zorrët
Uji në stomakun bosh ju ndihmon të rregulloni aparatin tretës. Nëse keni problem me jashtëqitjen, atëhere kjo është mënyra më e përsosur për të zgjidhur problemin. Uji gjithashtu pastron trupin nga mbeturinat.

Uji largon toksinën nga trupi
Kur dilni jashtë ju nxirrni toksinë nga trupi. Uji ju ndihmon të dilni jashtë, kështu nëse pini ujë do të detoksifikoheni. Sa më shumë ujë të pini, aq më pastër do ta keni trupin.

Shton oreksin
Të gjithë e dinë se është e rëndësishme të hani rregullisht. Çfarë do të bëni nëse jeni i uritur? Pini ujë me stomakun bosh që t’ju shtojë oreksin.

Parandalon dhimbjen e kokës
Një ndër arsyet pse njerëzit kanë dhimbje koke është sepse nuk pinë mjaftueshëm ujë. Dehidratimi është një ndër shkaqet kryesore të të dhimbjeve të kokës. Uji ndihmon në parandalimin e dehidratimin.

Shpejton metabolizmin
Nëse mbani dietë dhe doni ta bëni më të fortë, atëherë pini ujë me stomakun bosh. Uji rrit shpejtësinë e metabolizmit rreth 24 për qind. Kjo do të thotë se ushqimi do të tretet më shpejt dhe ju bën të humbisni disa kilogramë.

Rrit energjinë
Nëse ndiheni të plogësht pini një gotë të madhe me ujë. Uji në stomakun bosh stimulon rritje më të shpejtë të qelizave të kuqe të gjakut. Sa më shumë qeliza të kuqe gjaku, aq më shumë oksigjen do të keni në gjak.

Nxit rënien në peshë
Nëse jeni në dietë pini sa më shumë ujë që të bini në peshë. Uji nuk ka kalori, kështu që mund të pini ujë sa të doni pa u shqetësuar.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pini-uje-me-stomakun-bosh-ja-cfare-perfitimesh-shendetesore-do-te-keni/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala