‘Peshqit’ e mëdhenj, të paprekshëm

Autori:Avdyl Pajaziti

Gjykatat kosovare vazhdojnë t’i amnistojnë “peshqit e mëdhenj të korrupsionit”, pavarësisht se ky fenomen negativ ka “lëshuar rrënjë” në vend.

Edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, javë më parë në takimin e Këshillit Kombëtar Kundër Korrupsionit ka pranuar se korrupsioni është prezent gati në të gjitha institucionet e vendit.

Megjithatë, sipas tij, nuk mund të luftohet korrupsioni duke kërkuar “peshq të mëdhenj”.

“Konsideroj që peshk i madh është çdonjëri që është i korruptuar”, ka theksuar Mustafa.

Me “peshq të mëdhenj” nënkuptohen politikanë dhe afaristë të profilit të lartë, të cilët kanë grumbulluar pasurinë e tyre përmes krimit dhe korrupsionit dhe të cilët janë imunë nga drejtësia.

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, i cili ishte i pranishëm në këtë takim, pati potencuar faktin se sondazhet tregojnë se qytetarët e shohin korrupsionin si pengesën kryesore.

“Progresi në të gjitha këto fusha është jetik për Kosovën, që të gjejë vendin që i takon si anëtare e të gjitha institucioneve dhe grupeve kyçe euroatlantike”, ka thënë Delawie. /Zeri

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/peshqit-e-medhenj-te-paprekshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala