Përgjegjësit e papërgjegjshëm karshi pronës publike

Autori:Avdyl Pajaziti

Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur – KFOS  ka lansuar një projekt për informimin e shoqërisë në lidhje me investimet më të rëndësishme kapitale në Kosovë. Këto investime kapitale përfshijnë distribucionin e energjisë elektrike, koncesionimin e Aeroportit të Prishtinës, ndërtimin e Autostradës Prishtinë – Shkup, si dhe proceset e dështuara të privatizimit të Postës dhe Telekomunikacionit të Kosovës.

Ky projekt është implementuar nga Instituti Riinvest dhe organizata “Çohu”. Për të gjitha këto investime kapitale u prezantuan raporte hulumtuese  me titull “Trajtoje me kujdes! Është pronë e qytetarëve”.
Lumir Abdixhiku paraqiti hulumtimin e Riinvest për këto investime kapitale përmes 5 pikave kryesore që sipas tij e kanë shoqëruar këtë proces e ato janë jotransparenca, kostot e transaksionit, mungesa e studimeve, monitorimi i dobët dhe papergjegjësia e korporatave.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pergjegjesit-e-papergjegjshem-karshi-prones-publike/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala