Përdorimi i biçikletës zgjat jetëgjatësinë

Autori:Avdyl Pajaziti

Sipas një studimi që është bërë nga universiteti Utrecht në Gjermani, ka dalë në përfundim se ata që ngasin biçikletë, kanë jetë më të mirë se ata që nuk e bëjnë këtë.

Studimi thekson se ato që ngasin biçikletën kanë gjasa që të, jetojnë gjashtë muaj më shumë.

Kjo sipas parimit, se për çdo orë në pedalim, shëndeti ripërtërihet dhe çdo gjë ndryshon për të mirë, duke ju shtuar kështu ciklit të jetës.

Në këtë studim është marrë si shembull Holanda, kur njerëzit ngasin biçikletë afro 74 minuta në ditë, e për këtë atje kanë jetë më të qetë dhe më të gjatë./albeu.com/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/perdorimi-i-bicikletes-zgjat-jetegjatesine/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala