Për reciprocitetin flitet javën e ardhshme në Bruksel

Autori:Zekirja Shabani

Ditë më parë mediet serbe kanë raportuar se marrëveshja do të arrihet me ndërmjetësim të BE-së dhe do të fillojë futja e kamionëve brenda Kosovës, por kjo deklaratë serbe u hodh poshtë nga kryeministri Mustafa dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami.

Sipas palës serbe që ka folur për B92, thuhet se në një ditë në Kosovë janë futur 15-20 kamionë dhe kjo bllokadë po shkakton humbje në dy anët e kufirit. Por, sipas medies serbe kjo gjendje do të zgjidhet në Bruksel.

Brukseli do të jetë adresa, ku do të zgjidhet ky problem pas një dialogu në nivel ekspertësh. Kjo gjë është përmendur edhe ditë më parë, por kjo gjë nuk është përmendur fare nga pala kosovare.

“Në thelb marrëveshjen po e shkel UNMIK-u. Administrata e UNMIK-ut e ka nënshkruar marrëveshjen e CEFTA-s dhe ata janë përgjegjës për zbatimin. Pse UNMIK-u nuk respekton nënshkrimin e tij, kjo është diçka për të cilën duhet të marrim përgjigje”, ka thënë Aleksander Vulin.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/per-reciprocitetin-flitet-javen-e-ardhshme-ne-bruksel/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala