Për kosovarët kryesori është speci

Autori:Zekirja Shabani

Se tryezat e Kosovarëve nuk shtrohen pa speca e dëshmojnë edhe statistikat e regjistrimit të bujqësisë.

Nga perimet e shumta të cilat kultivohen në vendin tonë 38.2 për qind e tyre janë speca, të cilët janë mbjellë në 2 553 ha, thuhet në statistikat e regjistrimit të bujqësisë, transmeton Gazeta Fjala.

“Ndër perimet më të rëndësishme janë specat, të cilët janë mbjellë në 2 553 ha, që është 38.2% e gjithsej sipërfaqes me perime (6 689 ha). Rreth një e katërta e Ekonomive Bujqësore (34 827)

kultivojnë perime”, thuhet në raport.

Qepët janë perimet e dyta që kultivohen më së shumti me 15.6 për qind, pas saj vije shalqiri me 11.7, lakra dhe domatja me nga 8.3 për qind dhe perimet e tjera me 17.9 për qind./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/per-kosovaret-kryesori-eshte-speci/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala