Për femrat e guximshme në karrierë

Autori:Zekirja Shabani

Gjithmonë e më shumë femra perceptojnë se jo vetëm meritojnë pushtet  të barabartë me burrat por edhe se kanë aftësinë për të trajtuar presionin dhe përgjegjësinë që vjen me të pa ‘prekur’ angazhimet familjare.

Ka ende shumë pengesa të jashtme që femrat duhet të kalojnë për tu rritur në karrierë, dhe duhet guxim për të vënë në pikëpyetje besimet që kanë udhëhequr zgjedhjet dhe kanë kufizuar horizontet e tyre, kanë sfiduar status-kuonë në botën tonë, dhe guxojnë të bëhen dicka më shumë jo më pak.

Më poshtë gjenden 7 akte të guximit për femrat: 

Udhëhiqni nga brenda

E gjithë udhëheqja fillon nga brenda dhe shtrihet jashtë. Po kështu, askush nuk do ju shohë si udhëheqës derisa ju ta shikoni veten si të tillë. Dhe për më tepër njerëzit as nuk ju vlerësojnë plotësisht aftësinë, ekspertizën, kohën dhe potencialin tuaj pa e bërë vetë ju. E vërteta është se askush në këtë planet nuk ka të njëjtin kombinim të talentit, aftësisë, pasionit, dhe përvojës personale dhe profesionale sikundër dhe ju. Kjo nënkupton, se ka gjëra që mund ti bëni vetëm ju dhe askush tjetër…. Jo njësoj si ju. Mos e shisni veten lirë duke hamendësuar vlerën që përcillni ose duke dyshuar mbi aftësinë për të udhëhequr veten dhe të tjerët drejt majave më të larta të suksesit.

‘Clironi’ ambicien

Përvoja ka treguar se ne synojmë drejt ambicieve ku shfaqim talent të lindur për ti arritur.

Flisni sinqerisht

Femrat janë shumë të afta të ushqejnë marrëdhëniet por ne shpesh urrejmë të themi ndonjë gjë që mund ti rrezikojë ato. Mos lejoni që frika tju pengojë të sfidoni mendimin konsensus. Përpiquni të ndikoni, rrisni besimin dhe shtoni vlera bisedës.

‘Mbroni’ veten

Në vendin e punës ditëve të sotme, është dicka e rëndësishme. Pra lini mënjanë përulësinë e rreme. Të mbështesni veten nuk ka të bëjë me dëshminë e superioritetit ose gjallërimin e një egoje të varfër; kjo ka të bëjë me mundësinë që i krijoni njerëzve të cilët ju ndihmojnë të shtojnë më shumë vlerën. Në fund të fundit, sa më shumë njerëz të dinë atë që cka dëshironi, aq më shumë që mund t’ju ndihmojnë ta arrini atë.

Bëni kërkesa arrogante

Njerëzit nuk lexojnë në mendje dhe të prisni që shefi juaj (ose burri ose partneri biznesit) të di se çfarë dëshironi dëshmon të jetë si e kotë ashtu dhe zhgënjyese. Nëse ka diçka që dëshironi, ju duhet të jeni të gatshëm ta kërkoni. Një lëvizje e tillë ju garanton ta merrni atë, e kundërta garanton se nuk do e arrini atë që doni. Skenari i rastit më të keq është se gjithsesi ju nuk do të jeni më keq se përpara se të kërkonit, por të paktën tani ju e dini se si qëndrojnë gjërat.

Refuzoni të toleroni të patolerueshmen

Nëse ju toleroni dikë të shkelë kufijtë tuaj, duke bërë vërejtje të rreme ju ka të ngjarë të merrni në këmbim pak a shumë të njëjtën gjë. Ndërsa ju gjason të  mos keni bërë asgjë për të parandaluar një sjellje të tillë, duke mos mbajtur një qëndrim shumë të qartë për atë që dëshironi, dhe nuk do të toleroni, ju bëheni bashkëfajtorë në mjerimin tuaj.

Priruni drejt rrezikut

Ndërmarrja e veprimeve që ju pozicionojnë të dështoni, të kritikoheni, refuzoheni, dhe madje edhe të humbisni punën tuaj, mund të jetë e frikshme dhe emocionalisht e pakëndshme. Megjithatë, ju nuk mund të merrni përsipër sfida më të mëdha, të rrisni aftësitë dhe besimin tuaj, ose të zgjeroni ndikimin tuaj udhëheqës peërvec në rast se jeni të gatshëm për një rrezik të tillë. Dhe ndërsa humbja e punës gjason të duket tepër e guximshme, kurajo që kërkon pëer të vebndosur veten në atë pozitë ka të ngjarë t’ju sigurojë respektin e si Brenda ashtu dhe jashtë kompanisë.

Dilni nga zona e komfortit

Bota është e uritur për më shumë gra në lidership në pjatë të udhëheqjes dhe të guxojnë për të bërë më shumë, të jetë më shumë dhe të japë më shumë. Vetëm kur ne të ndaluar coëering të frikës tonë dhe të fillojnë të mbajnë pushtetin që banon brenda secilit prej nesh për të ndikuar ndryshimin, mund të miliona grave aktualisht jetojnë me pak shpresë që të arsimit ose mundësi ndonjëherë të ushtruar tyrja. Kështu që ju shikoni, ajo nuk është vetëm përgjegjësi e jona si gra që të bëhen më të guximshëm në mënyrën se si ne jetojmë dhe të çojë; është detyrimi ynë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/per-femrat-e-guximshme-ne-karriere/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala