Për arritjen e suksesit në biznes- Gjithmonë pyesni se PSE

Autori:Zekirja Shabani

Kurioziteti është thelbi për suksesin e biznesit

Kurioziteti, të pyesni se pse, i mundëson udhëheqësve të:

  • mendojnë në mënyrë strategjike,
  • rimishërojnë,
  • parashikojnë një jetë të re.

Rezultati është një shans i përmirësuar tejmase për të përgatitur veten për të aedhmes dhe bizneset e tyre kundrejt dështimit.

Pyetjet janë prej natyrës mënyra për të hapur dyert për ndryshim

Të pyesësh se pse nënkupton edhe të pyesësh kush, cfarë, ku dhe kur

Kjo do të thotë të marrësh një qasje strategjike ndaj proceseve tuaja vendimmarrëse, në vend që ti lini ato thjesht si ‘x plus y ndoshta do të barazojnë në z, sepse kjo është ajo që ata gjithmonë kanë bërë në të kaluarën’.

Ka ardhur koha për të mbështetur vetveten

Kjo nuk ka të bëjë me vlerësimin e vet gjykimit të biznesit ‘pse nuk e kam bërë këtë? Cfarë kam menduar ‘Përkundrazi, kjo ka të bëjë me vetëbesimin për të mbështetur veten për të menduar përtej kornizave momentale, në çfarëdo industrie apo sektori të operoni dhe gjithmonë, gjithmonë të dëshironi të arrini më më tej dhe kuptoni më shumë.

Pyesni pse.

Ajo do të japë informacion, i cili në një Epokën e Dijes, është ndoshta monedha më e vlefshme për të cilën po tregtoni.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/per-arritjen-e-suksesit-ne-biznes-gjithmone-pyesni-se-pse/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala