PE kërkon themelimin sa më të shpejtë të Gjykatës Speciale

Autori:Zekirja Shabani

Parlamenti Evropian i ka kërkuar Institucioneve të Kosovës që sa më shpejtë të miratojnë kornizën ligjore e cila do mundësojë themelimin e Gjykatës Special.

Njëkohësisht, me anë të një rezolute të miratuar një Strasburg kërkohet nga autoritetet e Kosovës që të ndërmarrin reformat në sundim të ligjit administrate publike, të luftohet krimi i organizuar dhe korrupsioni.

Nëpërmjet të rezolutës së miratuar kërkohet gjithashtu përshpejtimi i procesit të liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës, ndërsa nga institucionet vendimmarrëse në Bruksel apelohet për nënshkrim sa më të parë të Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit me çfarë do kontribuohet në zhvillimin ekonomik të Kosovës.

Parlamenti Evropian u bën thirrje formalisht pesëshes së mbetur evropiane që të njeh pavarësinë e Kosovës.

Autorja e tekstit të rezolutës deputetja, Ulrike Lunacek pranoi se ndonëse 5 vite me radhë apelohet tek ato për njohje, këto shtete duket se nuk kanë në plan të lëvizin pozitivisht në këtë drejtim.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pe-kerkon-themelimin-sa-me-te-shpejte-te-gjykates-speciale/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala