PDK-LDK nuk heqin dorë nga AKP-ja

Autori:Zekirja Shabani

Komisioni parlamentar për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri të martën i ka dhënë dritën jeshile politizimit të Bordit të drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit.

Anëtarët e komisionit, pasi shqyrtuan listën e kandidateve të propozuar nga Qeveria për anëtarë të Bordit të AKP-së, vendosën që Kuvendit t’i kërkojë të emrohen, Petrit Gashi, kryesues, Hasime Mazreku, Hamdi Jaha, Skënder Komoni, Ismail Januzi, Haxhi Arifi, Ranko Gjokiq dhe Bajram Zejnullahu, anëtar.

Hasime Mazreku në legjislaturën e katërt të Kuvendit ka qenë deputete nga radhët e PDK-së. Edhe Bajram Zejnullahu në zgjedhjet e vitit të kaluar ka garuar si kandidat i PDK-së për deputet në Parlament, mirëpo nuk ka arritur t’i sigurojë votat e nevojshme.

Ndërkaq, Skender Komoni edhe më herët ka qenë anëtar i Bordit të AKP-së, gjatë koalicionit PDK-AKR, përderisa emri i tij së fundi është gjendur në dosjet e Prokurorisë së Pejës në dyshimet për diplomë false në Fakultetin e Shkencave të Aplikuara të Biznesit në Pejë.

Nga ana tjetër Ismajl Januzi nga fillimi iv itit 2014 e deri në gusht të këtij vitit ka qenë drejtor i Zhvillimit Ekonomik në Komunën e Gjilanit.  Sic pati raportuar Gazeta Zëri, më herët ka qenë edhe anëtar i Bordit të KEK, dhe derisa ishte drejtor në këto dy institucione, Januzi ka qenë në konflikt të interesit, pasi që ishte person i autorizuar në një kompani private, e cila, sipas tij, është shuar moti.

I propozuari tjetër për Bord, Hamdi Jaha, aktualisht është drejtor i Inspektoratit në Komunën e Podujevës, e cila udhëhiqet nga kryetari i LDK-së, Agim Veliu./Gazeta Fjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pdk-ldk-nuk-heqin-dore-nga-akp-ja/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala