Pasuria banorëve të varfër turq, vërtetë u piku nga qielli!

Autori:Avdyl Pajaziti

Si pasojë e shpërthimit të një meteori, 3200 banorët e një fshati të varfër në Turqi, tash janë të pasur.

Në fshatin Sariçiçek, që ndodhet në juglindje të Turqisë, kanë rënë copat e një meteori që peshonte 320 kilogramë.

Me të kuptuar se një gram i këtyre gurëve kushton 55 euro, banorët kanë dalë dhe kanë mbledhur aq sa kanë mundur, transmeton Telegrafi.

Këtë gurë ata i kanë shitur tek koleksionuesit dhe shkencëtarët, përmes ofertave të ndryshme në internet.

Dikur fshatarët e varfër që nuk kishin as gjërat elementare, tash kanë siguruar shumë para, me të cilat do të ndërtojnë shtëpi.

Habetruk raporton se nga shitja e këtyre gurëve, ata kanë fituar afro 1.4 milion euro në total.

Image
Image
Image

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pasuria-banoreve-te-varfer-turq-vertete-u-piku-nga-qielli/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala