Paralizohet arsimi e shëndetësia  

Autori:Zekirja Shabani

Shkollat e arsimit para universitar në Kosovë  janë në grevë. Mësimëdhënësit po r bojkotojnë mësimin në ditën e premte, në shenjë pakënaqësie për moszbatimin e Kontratës Kolektive nga ana e Qeverisë së Kosovës.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, ka thënë se kërkesat e tyre mbesin të njëjta siç është pagesa prej 2 euro në ditë për shujtë të mësimdhënësit, realizimi prej 0,5 për qind e pagesës për çdo vit të punës, 70 për qind e mjeteve për mësimdhënësit udhëtarë si dhe 3 paga suplementare të cilat janë të garantuara me Ligjin e Punës dhe kontratën kolektive.

Në grevë 24 orëshe janë edhe punëtorët shëndetësorë në nivel të Kosovës. Ky vendim është marrë nga Federata Sindikale e Shëndetësisë.

Blerim Syla kryetar i kësaj federate, i ka thënë se greva mbahet për arsye të mos plotësimit të kontratës kolektive.

Sipas tij, punëtorët shëndetësorë kërkojnë që kontrata kolektive e përgjithshme dhe sektoriale, të filloj së implemntuari dhe siç thotë ai, të fillohet dialogu për rritjen e pagave si dhe implementimi i ligjit të pagave që është i aprovuar që nga viti 2010 nga Qeveria e Kosovës.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/paralizohet-arsimi-e-shendetesia/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala