Papunësia strukturore në BE, mundësi për kosovarët e papunë

Autori:Avdyl Pajaziti

Republika e Çekisë ka mungesë të fuqisë punëtore në disa sektorë, shkruan sot Koha Ditore.

Të njëjtën e kanë edhe Gjermania e vende të tjera të Evropës. Me gjithë këtë, Qeveria e Kosovës deri më tani ka dërguar shumë pak punëtorë për punësim sezonal në këto vende, për të zbutur nivelin e papunësisë në Kosovë.

Në Institutin e studimeve të punës dhe punëve sociale në Çeki thonë se aktualisht ka mungesë të punëtorëve në sektorin e mjekësisë dhe inxhinierë të sektorëve të ndryshëm.

“Ne kem nevojë për mjekë, infermiere dhe profesione të tjera që kanë të bëjnë me shkencat teknike, për të punuar në industrinë e rëndë”, ka thënë Sona Veverkova, pjesë e Institutit të studimeve të punës dhe punëve sociale.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/papunesia-strukturore-ne-be-mundesi-per-kosovaret-e-papune/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala