Papunësia është në rritje

Autori:Avdyl Pajaziti

Ibrahim Rexhepi , hulumtuesi i studimit “Sektori privat dhe mundësitë për investime në Kosovë”, ka folur në përgjithësi për zhvillimin ekonomik.

Studimi në fjalë ka përfshirë gjithë territorin e Kosovës.

“Në përgjithësi kemi diku 30% e bizneseve që janë në tregti dhe industri. Është Prizreni që ka 30% e bizneseve në prodhim. Kemi disa degë që ka rritje shumë të madhe të eksporitit, industria e drurit ka më shumë eksport, pastaj tekstili. Janë disa potenciale që mund të shfrytëzohen”, ka thënë ai në një intervistë për RTK.

Sipas Rexhepit, papunësia është në rritje.

Edhe politikat buxhetore dhe qeveritare, dhe fatkeqësia është se ka mungu një qasje një strategji se sit ë dalim prej kësaj situate. Shpresa duhet kultivuar, duhet gjetur dhe duhet pritur efektet. Shteti nuk mund të caktojë se ku mund të investojë një bisnes, mirëpo duhet të caktojë disa orientimi.”, tha ai./

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/papunesia-eshte-ne-rritje/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala