Pacolli: Kosova si Korea Veriore

Autori:Zekirja Shabani

Lideri i AKR’së, Behgjet Pacolli është inatosur në Qeverinë e Kosovës. Ai e ka krahasuar Kosovën me Korenë Veriore sa i përket procedurave për të marrë një leje për aterrim në aeroportin e Prishtinës.

Pacolli ka treguar se një kompani nga Zvicra është duke pritur më shumë se 30 orë për të marrë leje të tillë derisa procedura e njëjtë për aterrim në ndonjë aeroport të vendeve të BE’së kryhet për një orë.

“Vetem ne Koren e Veriut ende duhet prit mbi 30 orë per marrjen e lejes per aterrim”, ka shkruar Pacolli.

Lexojeni të plotë reagimin

Kjo qeveri, jo qe nuk e lehtsoj jeten e qytetarit, por prej mospunes ka komplikuar kete. Levizja e lire e njerezeve eshte renduar. Prej viteve 2005 e kendej aviacioni civil ne Kosove, ka qene shume efikas. Lejet per aterrim te aviacionit civil per aterrim jane more shume shpejt, por qe nga dhjetori vitit kaluar. I vetmi airport i Kosoves eshte bere problem per te aterruar. Per shkak te mos funkcionimit te kontrollot hapesires airore.

Vetem ne Koren e Veriut ende duhet prit mbi 30 orë per marrjen e lejes per aterrim. Ne Europe pritet maksimum nje ore, nje ore e gjys per leje aterrimit. Kompania EuroJet nga Zvicra eshte duke prit mbi 30 ore per marrjen e nje leje per aterrim te airoplanit privat me regjistrim PH-RID.

Kjo eshte nje deshmi se Kosova po i largohet kultures se punes Europiane. Per shkak te ose mos dijes ose pertatesise.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/pacolli-kosova-si-korea-veriore/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala