Qytetarët e Kosovës kanë besuar për një Kosovë ndryshe!

Autori:Avdyl Pajaziti

Asnjë qytetar i Kosovës nuk do të kishte besuar që 16 vjet pas luftës, shteti i Kosovës do të ballafaqohet me mijëra probleme që sot ka vendi ynë! Me mbi gjysmën e popullatës të papunë, ekonomi të shkatërruar, arsim të degraduar, shëndetësi të rrënuar dhe me drejtësi të kapur nga mafie-politika! Para luftës, asnjë qytetar i Kosovës, nuk do të kishte besuar që Kosova do të shndërrohej në një shtet me politikanë multimilionerë, të pasuruar të paligjshëm në kurriz të popullit, e shumica e popullatës do të jetojnë në varfëri të skajshme! Asnjë qytetar i Kosovës nuk do të kishte besuar, që Kosova edhe pas 16 viteve liri, do të jetë populli më i izoluar në Evropë, e në anën tjetër shumica e shteteve postkomuniste, ka më shumë se një dekadë që janë pjesë e BE-së! Madje edhe Moldavia e ”varfër” e fitoi liberalizimin e vizave para nesh! Qytetarët e Kosovës kanë besuar për një Kosovë ndryshe! Për një Kosovë të zhvilluar ekonomikisht, për një Kosovë ku do të sundonte ligji i së drejtës! Për një Kosovë me arsimim dhe shëndetësi të avancuar! Por kjo klasë politike e kriminalizuar dhe e korruptuar, këtë shtet e bënë një shtet mafioz dhe këtij populli në vend që t’ia sillnin progresin dhe zhvillimin, ata ua sollën skamjen dhe mjerimin! Korrupsioni nëpër institucione, kontrabanda nëpër Dogana, informaliteti, zhvatja e parasë publike, keqpërdorimet po vazhdojnë me ritëm të njëjtë, sikurse në qeverisjet e kaluara. E shohim çdo ditë se sa keqpërdorime bëhen, me paratë e taksapaguesve të Kosovës, nga pushtetarët dhe politikanët milionerë, që jetojnë në superluks në Kosovën e varfër. Alternativa e vetme dhe që mund ta nxjerrë Kosovën nga kjo gjendje e mjerueshme, është që deri në përgatitjen e zgjedhjeve të reja, të kemi një qeveri ekspertësh dhe të krijohet një formacion i ri politik, i përbërë nga intelektualë të rinj, profesionistë, me integritet të lartë dhe të panjollosur, me të cilët do të kishim zhvillim të hovshëm ekonomik! Vetëm kjo klasë e re politike, do ta pastronte skenën politike nga mafie-politika, që për 16 vjet Kosovën e kanë bërë një shtet xhungël! Tek atëherë Kosova do të bëhej një shtet ku do të kthehej besimi i qytetarëve të Kosovës ndaj shtetit dhe prespektiva për të jetuar dhe punuar këtu! Një shtet ku do të mbisundonte ligji i së drejtës, një shtet i zhvilluar ekonomikisht, me hapje të mijëra vendeve të reja të punës, me arsim dhe shëndetësi të avancuar dhe integrim sa më të shpejt drejt BE-së! Kjo është e vetmja alternativë nëse duam ta shpëtojmë Kosovën nga falimentimi, alternativë tjetër nuk ka, sepse me këtë kastë të vjetër politike, me këta politikanë milionerë që u pasuruan pas luftës në kurriz të këtij populli, me këta politikanë të degraduar, të kriminalizuar, të korruptuar, të konsumuar, shteti do të falimentojë tërësisht. Kasta e vjetër politike, e kriminalizuar dhe e korruptuar deri në fyt, për 16 vjet na e dëshmuan se çfarë janë në gjendje t’i bëjnë shtetit të Kosovës dhe popullit të saj, ta shkatërrojnë dhe ta degradojnë deri në themel!

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/opinione/qytetaret-e-kosoves-kane-besuar-per-nje-kosove-ndryshe/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala