Obamës: Ne i trajnojmë xhihadistët e “Shtetit Islamik!” [Video]

Autori:Avdyl Pajaziti

Presidenti amerikan Barack Obama, gjatë një konference me gazetarët i rrëshqiti goja, dhe deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë për qëllim për të rritur trajnimin e ISIS.

“Duke marrë parasysh masat shtesë që të cilat i kam urdhëruar muajin paraprak, kemi përshpejtuar trajnimin e forcave të shtetit islam, duke përfshirë edhe vullnetarë nga tributë sunite në provincën Anbar”, tha Obama duke iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me terrorizmin në Lindjen e Mesme.

Në faqen e internetit të Shtëpisë së Bardhë u shfaq në stenograf të fjalimit të Obamës para shtetit islam në kllapa shkruante IRAK.

Kështu e justifikuan presidentin e SHBA-ve, se për qëllim ka pasur të thotë përshpejtimin e trajnimit të forcave të armatosura të Irakut.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/obames-ne-i-trajnojme-xhihadistet-e-shtetit-islamik-video/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala