Nxënësit e Podujevës shpikin pajisje dhe prodhojnë energji elektrike (Foto)

Autori:Avdyl Pajaziti

Nxënësit e shkollës fillore ‘Shkolla e Gjelbër’ nga Podujeva, kanë prodhuar të mërkurën me pajisjet e tyre energji elektrike nga uji, pedalet me anë të këmbëve dhe rrezet e diellit.

Këto demonstrime me pajisje që i kishin ndërtuar vet i kanë bërë në qendër të Prishtinës me rastin e ditës ndërkombtare të efiçencës së energjisë. Ky demonstrim u financua nga Austrian Development Cooperation.

Gazeta Fjala ua sjellë pajisjet dhe procesin e prodhimit përmes fotove.

enertgjia e renovueshme 2energjia e renovueshme 4energjia e renovueshme 3energjia e renovueshme

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nxenesit-e-podujeves-shpikin-pajisje-dhe-prodhojne-energji-elektrike-foto/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala