Nuk ka drejtësi për viktimat e krimeve të rënda

Autori:Zekirja Shabani

Drejtësia që vonohet është titulli i raportit për vitin 2014 që lidhet mbi gjykimet e krimeve të luftës dhe veprave penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë, ku thuhet se nga përfundimi i luftës deri tash janë ngritur 39 aktakuza për krime, ku përfshihen 9 shqiptar, 37 serb dhe 2 të kombësive tjera.

Ky raport është hartuar nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë, dhe i njëjti u prezantua sot në Prishtinë në një tryezë të rrumbullakët.

Koordinatorja e këtij projekti, Anka Kurteshi – Hajdari tha se deri tek titulli kanë ardhur pasi në Kosovë thuajse nuk ka fare drejtësi për viktimat e krimeve të rënda, dhe për të nxjerr një konstatim të tillë, ajo tha se nuk duhet qenë ekspert i madh, por kjo rrjedh vetvetiu nga monitorimi i tyre që i kanë bërë nëpër proceset gjyqësore për veprat më të rënda.

Sipas të dhënave të bëra, ajo nënvizoi se nga janari i vitit 1998 e deri në dhjetor të vitit 2000, në Kosovë janë vrarë dhe zhdukur 13 mijë e 535 persona.

Në anën tjetër, ajo tha se në bazë të evidencës së tyre që nga 29 nëntori i vitit 1999, kur ishte ngritur aktakuza e parë për krime lufte kundër popullsisë civile e deri kah fundi i vitit 2014 në Kosovë janë 39 aktakuza për këto krime, dhe të cilat janë ngritur ndaj 98 personave nga ta 9 persona janë shqiptar, 37 serb dhe 2 të kombësive tjera.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nuk-ka-drejtesi-per-viktimat-e-krimeve-te-renda/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala