Studimi tregon se nuk jeni aq të zënë sa thuani!

Autori:Avdyl Pajaziti

Ka disa gjëra që ne të gjithë besojmë në lidhje me jetën tonë moderne të punës, domethënë se ne jemi të mbingarkuar me punë dhe nuk flemë. Ne vijmë në shtëpi nga ditë pune të gjata në një rrëmujë nga punët, dhe kështu nuk kemi kohë të lirë. Pyetni këdo se si është duke iu shkuar jeta, dhe ai ka gjasa të përgjigjet: “. I Zënë”.

Më shumë gjumë dhe më pak punë

Sipas ATUS, një amerikan mesatar fle 8,8 orë në ditë. Kjo është 8,54 orë gjatë ditëve të javës dhe 9,4 orë gjatë fundjavës dhe festave. Ky studim do të përfshijë adoleshentët dhe të moshuarit, të cilët ndoshta mund të kenë më shumë orë në dispozicion për gjumë. Një nën e punësuar me një fëmijë nën moshën gjashtë bënë 8,67 orë gjumë në ditë; babai punëtore mori 8,27 orë.
Ne kemi kohë të mjaftueshme për të fjetur, sepse ne punojmë me pak se ne mendojmë.
Ka 168 orë në një javë. Nëse dikush punon rreth 40 orë në javë dhe të fle 8 orë në ditë (56 orë për javë), që lë 72 orë për gjëra të tjera, kështu që nuk është çudi që amerikanët të gjejnë kohë të lirë. Në një ditë mesatare, 96% e amerikanëve kanë gjetur pak kohë për aktivitete të kohës së lirë të tilla si shikimi i TV. Në të vërtetë, ne shikojmë mjaft TV: 2,8 orë në ditë, e cila është 20 orë në javë.

Të shikojmë ato që duam

Disa përqindje thojnë se ato nuk mund të jenë të vërteta. Për të qenë të sigurt, asnjë studim nuk është i përsosur, por gjithashtu mendohet se si ne mendojmë kalojmë kohën tonë dhe si ne në fakt kalojmë kohën tonë janë krejtësisht të ndryshe. Prandaj duhet të fillojmë të bëjmë atë që duam. /GazetaFjala/

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nuk-jeni-aq-te-zene-sa-thuani/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala