Njeriu që iu mbijetoi dy sulmeve, 11 shtatorit në Amerikë dhe sulmit në Paris

Autori:Gazeta Fjala

Një amerikan i cili jetonte në Paris, ka përjetuar mrekullinë se si është të iu shpëtojë dy sulmeve terroriste.

14 vite më parë burri i emëruar ‘’Mateu’’ po qëndronte në këmbët e tij në Qendrën Botërore Tregtare në New York, duke u përpjekur për të i shpëtuar sulmeve teksa avioni u përplas në Kullat Binjake, ndërsa ai gjithashtu ishte në mesin e turmës në sallën Koncertale Bataclan, sallë kjo e cila ishte një nga objektivat e sulmeve terroriste që lanë të vdekur mbi 80 persona, transmeton Klan Kosova.

Sipas Telegraph, 36 vjecari u qëllua në këmbë në natën e së premtes së 13 nëntorit teksa persona të armatosur bënë masakër në sallën Bataclan.

Matthew tha se ai menjëherë njohu zërin e të shtënave dhe kishte vrapuar për dalje duke iu atribuuar të menduarit e tij të shpejtë  të ‘’kulturës amerikane’’.

Ai u godit nga një plumb teksa po përpiqej për tu arratisur duke u zvarritur në dysheme, sa herë që sulmuesit hutoheshin teksa mbushnin kallashnikovët e tyre.

Megjithatë krahasa kësaj ai tha që edhe pse kam përjetuar tmerrin në gjysmën e Manhattan më 11 shtator, ajo cfarë përjetova dhe pash në Bataclan ishte 1mijë herë më e tmerrshme.

Matthew shtoi dicka që shumica prej personave prezent në këtë akt terrorist e kishin bërë:

‘’U bëra kinse jam i vdekur, përderisa ndjeva dikë teksa më tërhiqte zvarrë nga krahët, e u ndjeva falënderues, dhe thash Të dua Engjëlli im… ‘’

Por mrekullia ishte se gazetari i Le Monde, Daniel Psenny arriti ta ndihmojë Mateun, pasi ai u rrëzu në trotuar jasht Bataclan, atë e ndihmoi duke e tërhequr zvarrë brenda apartamentit të tij duke përfshirë këtu edhe një grua shtatëzënë.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/njeriu-qe-iu-mbijetoi-dy-sulmeve-11-shtatorit-ne-amerike-dhe-sulmit-ne-paris/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala