Ngrohtë deri në vikendin e ardhshëm

Autori:Avdyl Pajaziti

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës njofton se edhe gjatë ditëve të vikendit do të mbajë mot i ngjashëm sikurse pesë ditët që kaluan.

Sipas IHMK-së, moti me diell do të vazhdojë të mbretërojë deri në fundjavën e ardhshme.

“Vendi ynë do të vazhdoj të mbetet nën ndikimin e masave të ajrit me presion të lartë atmosferik. Në këto kushte do të të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Temperaturat minimale të shtunën do të lëvizin ndërmjet 4-6 gradë Celsius, kurse të dielën minimalet pritet të bien rreth zeros. Temperaturat maksimale do të regjistrohen ndërmjet 13-16 gradë Celsius. Do të fryjë erë e lehtë nga drejtimi verilindor me shpejtësi 1-3m/s.

Në bazë të parashikimeve numerike mot stabil pritet të mbajë deri fundjavën e ardhshme ku më pas pritet të shënohen reshje dhe ulje të temperaturave.

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/ngrohte-deri-ne-vikendin-e-ardhshem/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala