New York Times: Shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë

Autori:Avdyl Pajaziti

Fizikisht, shqiptarët janë raca më e bukur në Evropë. Femrat shqiptare janë shumë të bukura, me flokë të mbyllëta dhe nganjëherë sytë gri. Është kënaqësi të shihet ecja e tyre, sikurse vallëzimi i tyre kur bëjnë konkurrencë me Serbinë. Për herë të parë kur e pashë atë vallëzim më dha kënaqësi të vecantë. Lëvizjet janë elegante dhe të forta në të njëjtën kohë. Po, janë shumë të bukura dhe të talentuara. U ngjasojnë skocezeve të shekullit 17. Dhe kur e them këtë, mendoj se shqiptarët janë raca më intelektuale dhe më e bukur e Ballkanit. Nëse shkon në Konstandinopojë, dhe kërkoni të gjeni njeriun më të mirë, jo vetëm ushtarët, por edhe oficerët, do e shihni se ata janë shqiptarë. (New York Times, 21 Maj, 1911)

 

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/new-york-times-shqiptaret-jane-raca-me-e-bukur-ne-evrope/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala