New York Times: Kosova drejt BE-së

Autori:Avdyl Pajaziti

Prestigjiozja amerikane New York Times i ka kushtuar një artikull të veçantë nënshkrimit të marrëveshjes mes Kosovës dhe BE-së për Stabilizim Asociim.

NYT, shkruan se ky është një hap i rëndësishëm për Kosovën. Ndërkohë që ka përmendur edhe faktin se Kosova është i vetmi vend pa liberalizimin e vizave në rajon.

Kosova të martën ka nënshkruar një marrëveshje për stabilizim dhe asociim me Bashkimin Evropian, një moment historik që pritet të ndikojë në rritjen ekonomike të Kosovës.

Nënshkrimi i së martës në Strasburg, Francë, u bë në zyrën e shefit të politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini, dhe do hap rrugë për anëtarësimin të plotë përfundimtar në BE, që është partneri kryesor tregtar i Kosovës, shkruan New York Times.

Mogherini e përshkroi nënshkrimin si një “hap shumë i rëndësishëm që nënkupton një përkushtim shumë të madh të punës, nga të dyja palët”, transmeton zeri.info.

“Marrëveshja tani është në zbatim”, tha komisioneri i zgjerimit të BE-së Johannes Hahn, i cili do të vizitojë Kosovën javën e ardhshme.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa shpreson se hapi tjetër do të jetë liberalizimi i vizave.

Kosova është i vetmi vend në rajon që i duhet viza për lëvizje në vendet e BE-së.

“Sot kemi nënshkruar një marrëveshje me Bashkimin Evropian, që është një proces shumë i rëndësishëm për ne”, ka thënë Mustafa.

“Ne do të bëjmë gjithçka për të realizuar këtë hap shumë të rëndësishëm që jemi duke e marrë”.

Bekim Çollaku, ministër i Kosovës për integrim evropian ka thënë për Associated Press se “ne duam të bëhemi anëtarë të familjes evropiane, në term të integrimit ekonomik, por edhe për të ndarë vlerat e BE-së”.

Në vitin 2014, vendet e BE kanë qenë partneri kryesor tregtar i Kosovës me 30.2% të eksporteve të saj dhe 42.6% të importeve, në total 1.2 miliard euro.

Marrëveshja do u bëjë të mundur kompanive vendore të eksportojnë në vendet e BE pa tarifa doganore, duke i bërë mallrat e tyre më konkurruese.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/new-york-times-kosova-drejt-be-se/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala