Nesër Kryesia e Kuvendit, Specialja s’është në rend të ditës

Autori:Avdyl Pajaziti

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës, në të cilën pritet të përcaktohet rendi i ditës për seancën e rregullt të legjislativit. Por, Koha.net merr vesh se nuk është në rend të ditës edhe shqyrtimi i amendamenteve kushtetuese, si parakusht për miratimin e Projektligjit për Gjykatën Speciale shumë të përfolur.

Megjithatë nuk përjashtohet mundësia që kjo pikë të përfshihet në rendin e ditës së seancës me kërkesën e ndonjë grupi parlamentar.

Koha. net ka siguruar rendin e ditës të Kryesisë, në bazë të të cilit anëtarët e saj përcaktojnë rendin e ditës së seancës së Kuvendit.

R e n d i d i t ë s:

1. Miratimi i procesverbalit nga mbledhja e mëparshme;

2. Përgatitjet për seancë plenare;

1. Koha për deklarime jashtë rendit të ditës;

2. Koha për pyetje parlamentare;

3. Interpelanca e Ministrit të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi lidhur me procesin e demarkacionit të kufirit në mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Malit të Zi;

4. Shqyrtimi i Rekomandimit të Komisionit të posaçëm për zgjedhjen e dy gjyqtarëve në Gjykatën Kushtetuese të Republikës së Kosovës;

5. Zgjedhja e Avokatit të Popullit;

6. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për patenta;

7. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për markat tregtare;

8. Shqyrtimi i parë i Projektligjit për rregullimin e shërbimeve të ujit;

9. Shqyrtimi i Propozim-vendimit të Ministrisë së Drejtësisë për formimin e Komisionit për dhënien e provimit të jurisprudencës;

10. Emërimi i anëtarit në Këshillin Drejtues të Institutit Gjyqësor të Kosovës;

11. Shqyrtimi i Raportit vjetor për gjendjen në Shërbimin Civil të Republikës së Kosovës për vitin 2014;

12. Formimi i Komisionit Ad-hoc për përzgjedhjen e anëtarëve të Bordit të Radio Televizionit të Kosovës.

Pastaj:

Shqyrtimi i propozimeve, kërkesave dhe njoftimeve:

1. Kërkesa e deputetes Albulena Haxhiu, e mbështetur nga 15 deputetë nënshkrues, për debat parlamentar lidhur me veprimtarinë e misionit të BE-së në Republikën e Kosovës,

2. Kërkesa e Komisionit për zhvillim ekonomik, infrastrukturë, tregti dhe industri për shtyrjen e afatit për shqyrtimin e Projektligjit për Digjitalizimin e transmetimeve radio-difuzive tokësore,

3. Njoftimi i Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me vizitën zyrtare të realizuar në Letoni, prej 31 maj deri me 2 qershor 2015.

Qeveria, siç ka informuar edhe Koha.net, ditë më parë ia ka dërguar Kuvendit për informim Projektligjin për dhomat e specializuara të Gjykatës për Krime Lufte të UÇK-së, meqë Projektligjin për Specialen nuk mund ta procedojë para se të miratohen ndryshimet kushtetuese që lidhen me të.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/neser-kryesia-e-kuvendit-specialja-seshte-ne-rend-te-dites/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala