Nënshkrimet s’do të tërhiqen nga marrëveshjet

Autori:Avdyl Pajaziti

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë të premten se, pavarësisht bllokimit të punës së Kuvendit, nuk do të ketë tërheqje të nënshkrimeve nga marrëveshjet e arritura në Bruksel.

Në këtë intervistë për “Epokën e re” ajo ka vlerësuar se nuk ka asnjë arsye, as politike e as juridike, për tërheqje të nënshkrimeve. “Qeveria e Kosovës ka mandat për t’i negociuar marrëveshjet e Brukselit dhe ky mandat buron nga Kushtetuta e Kosovës. Po ashtu, Kuvendi i Kosovës me dy rezoluta ka mbështetur dialogun e Brukselit dhe punën e Qeverisë në këtë dialog, si dhe ka kërkuar raportim për rrjedhat e këtij procesi. Prandaj, nuk ka asnjë arsye, as politike e as juridike, për tërheqje të nënshkrimeve nga marrëveshjet dhe kjo nuk do të ndodhë”, ka deklaruar Tahiri, duke shtuar se sjellja e opozitës ka të bëjë me një angazhim për ta marrë pushtetin.

“Për mendimin tim, kjo sjellje e opozitës ka të bëjë me një angazhim për ta marrë pushtetin, mirëpo në vendet demokratike ndërrimi i pushteteve bëhet me zgjedhje të lira dhe demokratike”, ka theksuar ajo. Ministrja Tahiri ka thënë se bllokimi i punës së Kuvendit është sjellje jodemokratike dhe e papranueshme. “Kuvendi është vendi ku duhet të zhvillohet debati dhe ku, në fakt, paraqiten argumentet për çfarëdo çështje, në këtë rast edhe për marrëveshjet e Brukselit. Mirëpo nga zhvillimet që po i shohim në Kuvendin e Kosovës, opozita në njërën anë ka kërkuar raportimin e Qeverisë, në anën tjetër nuk krijoi mundësi të zhvillohen raportimi dhe debati lidhur me marrëveshjet e arritura së fundmi në Bruksel”, është shprehur Tahiri.

Vërejtje:

Ju keni të drejtë ta riprodhoni tekstin tonë, por me kusht që ta citoni burimin e Gazeta Fjala dhe kur ta publikoni shkrimin, ta integroni linkun e artikullit siç vijon: https://gazetafjala.com/nenshkrimet-sdo-te-terhiqen-nga-marreveshjet/

Në të kundërtën, ne do të raportojmë tek organet kompetente si dhe pranë Facebook për shkelje të të drejtës autoriale, gjë që sanksionohet nga Facebook dhe mund të ketë pasoja të rënda për faqen tuaj Facebook. Ju faleminderit për vëmendjen si dhe bashkëpunimin.

Redaksia e Gazetës Fjala